Мака - хормонален регулатор, афродизиак и адаптоген525 mg, 100 капсул
Подкрепа при сексуални и репродуктивни проблеми, нервно изтощение и физическа умора.
Продуктът на Nature’s Way съдържа натурален екстракт от корена на растението мака, популярно със своите тонизиращи, невроукрепващи, хормонорегулиращи и стимулиращи либидото ефекти. Терапията с мака е подходяща за двата пола и се препоръчва при хормонален дисбаланс, намалено сексуално желание, репродуктивни нарушения, стрес и изтощение, умствена преумора, интензивни спортни тренировки, тежък физически труд.
Приемът на мака допринася за:
- стимулиране на сексуалното желание у двата пола;
- подобряване на сексуалното представяне при мъже с еректилна дисфункция;
- увеличаване броя и подвижността на сперматозоидите;
- подобряване производството на клетъчна енергия в репродуктивните женски органи;
- насърчаване производството на лутеинизиращия и фоликулостимулиращия хормон, улесняване на овулацията и подпомагане способността за успешно зачеване;
- облекчаване симптомите на менопауза (особено горещи вълни и изпотяване) и забавяне прогресията на остеопороза;
- подобряване на фокуса и паметта;
- регулиране производството на стресовия хормон кортизол и преодоляване на умствения и психически стрес;
- подпомагане на сърдечно-съдовата функция;
- увеличаване на издръжливостта и по-доброто представяне при спорт;
- поддържане на физическата и психическата устойчивост в екстремни условия (подходящ избор за хора, пребиваващи на висока надморска височина, алпинисти и др.).
Мака – произход и употреба в природната медицина
Мака (Lepidium meyenii) е високопланинско южноамериканско растение с висока хранителна и лечебна стойност, и хилядолетна история на безопасна употреба. Принадлежи към сем. Кръстоцветни (Brassicaceae), към което се числят и растенията зеле, синап, карфиол, броколи. Популярно е и с наименованието перуански женшен.
Адаптогенният ефект на мака е добре известен сред планинските народи на Южна Америка, които пребивават на висока надморска височина. За тях е характерна високата раждаемост, което вероятно се дължи и на присъствието на мака на трапезата им и употребата на растението като природен лек.
Грудките на Мака са част от диетата на народите и племената на териториите на Перу и части от Боливия, Парагвай и Бразилия, включващи високопланински части от веригата на Андите.
В родината си – Перу, мака се консумира като:
- храна (след сваряване или пържене);
- антидепресивно и ранозаздравяващо средство;
- природно лекарство срещу липса на сексуално желание, умора, спад в имунитета;
- средство за справяне с тежките условия на труд в планински условия.
Растението става известно извън Южна Америка в средата на шейсетте години на миналия век. Най-голяма популярност в САЩ и Европа набира след 1990 г. – тогава започват задълбочените проучвания върху химичния състав и действието му, като паралелно с това вече се култивира и в индустриален мащаб. Днес главният доставчик на мака с най-високо качество, е областта Пуна в Перу, откъдето е внесена суровината за продукта на Nature’s Way.
Хранително съдържание на мака
Коренищата (грудките) на мака са богати на полезни за здравето биоактивни вещества, по-важни от които са:
- глюкозинолати;
- алкалоиди;
- органични киселини;
- мастни киселини (палмитинова, олеинова, линоленова и др.);
- стероли;
- протеини;
- липиди;
- въглехидрати (основно нишесте, но също и диетични фибри);
- витамини – B1, C, E, K, както и малки количества B12;
- минерали – желязо, калций, мед, цинк и манган.
Фармакологичният ефект на растението се дължи на синергичното взаимодействие на всички групи вещества, като главни активни компоненти сред тях, са глюкозинолатите. Глюкозинолатите са сярасъдържащи вещества, които придават лютиво-пикантния вкус на и на други представители от сем. Кръстоцветни – репи, каперси, синап и др.
С какво може да се комбинира
Адаптогенният, афродизиачният и подпомагащият репродуктивното здраве ефект на мака, може да бъде подсилен ако мака екстрактът се комбинира с екстракт от ашваганда.
Ашваганда е древна аюрведическа билка, която се използва за:
- понижаване нивата на кортизола и укрепване на нервната система;
- засилване на кръвотока в гениталната област;
- стимулиране на либидото;
- поддържане нормалното състояние на репродуктивните органи.
Комбинацията от двете лечебни растения е полезна и за двата пола. Особено подходяща е за жените, които правят опити за зачеване и в този случай, към мака и ашваганда може да се добави и фолиева киселина (фолат). Фолатът е водоразтворим витамин, известен с профилактичното си действие срещу спина бифида и други нарушения, засягащи невралната тръба на плода. Необходим е още за имплантиране на оплодената яйцеклетка, поддържане на сърдечно-съдовото здраве и имунитета, образуването на червени кръвни клетки.
При мъже с еректилна дисфункция, мака може да се съчетае с L-аргинин. За подобряване на репродуктивните способности, господата могат да комбинират мака с цинк, селен и/или мощния антиоксидант коензим Q10.
В мака не се съдържат хормони. Вековният опит, както и съвременните научни данни показват, че растението се отличава с висока степен на безопасност. Препаратът с мака на Nature’s Way има сертификат от TRU-ID, който удостоверява произхода на суровината и отсъствието на генетично модифицирани съставки.